فلاشینگ چیست؟

فلاشینگ   ابزاری جهت کاور نمودن سقف شیروانی، قرنیز پنجره و پشت بام است که مانع از ریزش آب بر روی دیوارهای ساختمان می شود.

فلاشینگ نما ابزاری است که اغلب جهت آب بندی نمای ساختمان و پنهان نمودن سازه شیروانی به کار می رود. این ابزار با توجه به اهداف طراح، طرح و پروفیل فلاشینگ و وظیفه و عملکرد آن از انواع مختلفی از ورق های روغنی، سیاه، گالوانیزه و گالوانیزه رنگی در ضخامت های دلخواه قابل تولید است.

برای استفاده از فلاشینگ در سقف های شیروانی معمولاً این ابزار بر روی آخرین پروفیل سازه شیروانی جوش ( یا پرچ) شده و در زیر ورق های شیروانی قرار می گیرد.

معمولاً نمای شیروانی بر روی آخرین پروفیل جوش شده و ورق های شیروانی بر روی آن قرار می گیرد. نمای شیروانی در طرح های متنوعی قابل تولید و عرضه می باشد. با توجه به نوع خرپا و سازه و ارتفاع مفیدی که از نمای شیروانی انتظار می رود و همچنین با توجه به نوع نما از سایزها و طرح های متنوع می توان استفاده نمود.

مزایای فلاشینگ نما

 

از جمله مزايای فلاشینگ نما می توان به موارد زیر اشاره کردفلاشینگ:
1– پنهان نمودن خرپای شيروانی
2– جلوگيری از پيچيدن باد در سازه که ممکن است باعث کنده شدن ورق های شيروانی شود.
3
– ايجاد نمايی زيبا در زير سقف های شيروانی
4– آب بندی مناسب سقف شيروانی

انواع فلاشینگ (Flashing) :

– فلاشینگ پنجره
– فلاشینگ پشت بام
– فلاشینگ طرح دار
– ورق كاری
– فلاشینگ تاج
– فلاشینگ زیرتاج
– فلاشینگ زاویه دارکج

مواد مصرفی فلاشینگ (Flashing) :

1-   ورق سياه روغنی
2-  ورق گالوانيزه
3- ورق استن لس استيل
4-  ورق رنگی
5-  رنگ كوره ای و يا الكترواستاتيك
6-  پرچ
7-  الكترود

 

مراحل تولید:

ابتدا بر اساس نیاز مشتری و پروژه نوع ورق و ضخامت آن مشخص می گردد.(ضخامت بالای ورق های فولادی باعث افزایش طول عمر فلاشینگ می گردد )
برش كاری:ورق انتخاب شده در طول و عرض مورد نياز با دستگاه های اتوماتيك برش داده می شوند تا برای خمكاری آماده گردند.
خم كاری:توسط دستگاه های خم كن ( به عنوان مثال ورق سياه ) كه در ابتدا دارای سطحی صاف می باشد درزاويه 90 ، 45 ، 30 درجه و همچنین به صورت نيم دايره و یا كمان خم می گردد.
نصب:مراحل جوشكاری و رنگ آميزی در اين بخش از كار انجام می گيرد به این صورت كه اگر ورق های خم شده باروش پرچ كاری به هم وصل شوند . ابتدا ورق رنگ آميزی شده و بعد در محل خود قرار داده شده و به هم پرچمی شوند- اما اگر اتصالات جوشی باشد، اول يك آستر ضد زنگ بر روی ورق زده و بعد فلاشینگ آماده شده در جای خود قرار گرفته و جوشكاری انجام می گيرد. (بعد از جوشكاری در صورت نياز مشتری ، فلاشینگ با رنگ دلخواه رنگ آميزی می شود)

flashing 1 flashing 2 flashing 3